Bu İçeriği Paylaş
9 Aralık 2013 Pazartesi

Oslo müzakerelerine katılan PKK'lı Cemaat'i ve Hakan Fidan'ı anlattı

Cemaat AKP arasındaki dershane kavgasında cemaat kanadı "bunun pazarlığı Oslo'da yapıldu" iddialarını ortaya atmışlardı.


 Cemaat AKP arasındaki dershane kavgasında cemaat kanadı "bunun pazarlığı Oslo'da yapıldu" iddialarını ortaya atmışlardı.

Taraf gazetesi yazarı Amberin Zaman PKK’nın Avrupa kanadı liderlerinden ve Oslo görüşmelerinde bulunan isimlerden biri olan Zübeyir Aydar'a Hakan Fidan'ı ve Cemaat yazarlarının bu iddialarını sordu.

Aydar'ın cevapları şöyle:

"Gülen hareketine yakın medyada dershane meselesinin İmralı mutabakatının bir parçası olduğu iddia ediliyor. Doğru mu?

Diyorlar ya Oslo’da konuşuldu. Bizim işimiz gücümüz yok mu hükümet ile cemaat arasındaki meseleyi tartışacağız. Bunu söylemek, abesle iştigâl etmektir. Bizim hükümetle cemaat üzerinden konuşacak hiçbir şeyimiz yok. Cemaatin politikalarını beğenmiyoruz. Onların bizde oluşturdukları kanaat, sürece karşı oldukları yönünde. KCK operasyonları, yaptıkları açıklamalar. Hepsini yan yana koyduğumuzda bu kanaat oluşuyor.

7 Şubat’ta Hakan Fidan’ın ifade vermek için savcılığa çağırılması da bunun bir parçası mı?

O tarihte süreç zaten kesilmişti. Oradaki mesele süreci sabote etmek değil, suçlu arayışıydı. Yani Hakan Fidan’ı tasfiye etmek, hükümeti zor durumda bırakmak hamlesiydi. Cemaat devlet içinde paralel devlet oluşturdu. Bunu hiçbir iktidar kabul etmez. Mesele dershane olayı değildir. Cemaat’in geldiği nokta itibarıyla hükümet rahatsız. Askerden tutun tüm devlet rahatsız. Hanefi Avcı’nın kitabını okuyunuz, anlarsınız rahatsızlığı.

Kim daha güçlü konumda?

Bence hükümet güçlü konumda.

Cemaat seçimde CHP ile ittifak yapabilir mi?

Olabilir. DSP ile yapan CHP ile de yapar.

Ya siz?

HDP (Halkların Demokratik Partisi) o konuda tutumunu netleştirdi. Kapıları açık bıraktı ama sanmıyorum olsun.

Cemaat size el uzatsa, o eli alır mısınız?

Biz Türkiye’de yaşayacağız, o ülkede ağırlığı olan her kim varsa herkesle iyi geçinmek isteriz. Kimseyi inkâr etmiyoruz. Cemaat de Türkiye’nin bir gerçeği. Bu konularda kimseye kapıyı kapatmıyoruz. Birisi eli uzatınca elbette birbirimize söyleyecek şeylerimiz olur.

Cemaatle diyalogun barışa katkısı olur mu?

Olurdu, her zaman da olur. Cemaat’in her zaman bir gücü var. Nasıl sabote edebiliyorsa o kadar da katkı yapabilir.

Hakan Fidan bir memur. Şahıslar üzerinden değerlendirme yapmak sağlıklı olmamakla birlikte sizce Hakan Fidan figürünün barışa somut katkısı olmuş mudur?

Evet. Olmuştur.

Nasıl?

Bu kadar yeter..."

Odatv.com

 

 
Bu içerik 44 defa okundu.

* Bu işlemi gerçekleştirebilmek için Üye Girişi yapmanız gerekli!
Yorum Yazın
Döviz Altin Fiyatlari
Üye Bilgi