Bu İçeriği Paylaş
6 Ekim 2013 Pazar

İslamda hayvan kesmek yok

Kurban Bayramı yaklaşırken kamuoyunda İslamcı-sosyalist olarak bilinen yazar Eren Erdem'in kaleme aldığı ve büyük ilgi gören Devrim Ayetleri kitabında yer alan bir iddia ciddi bir tartışma yaratacağa benziyor.


 Kurban Bayramı yaklaşırken kamuoyunda İslamcı-sosyalist olarak bilinen yazar Eren Erdem'in kaleme aldığı ve büyük ilgi gören Devrim Ayetleri kitabında yer alan bir iddia ciddi bir tartışma yaratacağa benziyor.

Devrim Ayetleri kitabında yer alan iddiaya göre, İslam dininde “hayvan kesmek” gibi bir ibadet yok. Kurban, hayvan kesmek değil.

Erdem iddiasını, Kur'an ayetlerine ve hadislere dayanarak kitabında şöyle anlatıyor:

"Kurban kelimesi kurb kökünden türemiş bir mastardır. Bu kökten türemiş bir kavrama daha sahibiz: akraba kavramı. Kurban kelimesi anlam itibariyle 'yakınlaşmak' manasına gelen bir kelimedir.

Kur’an-ı Kerim’i açıp, Arapça orjinalini incelediğinizde, “kurba vel yetam vel mesakini” ifadesini her zaman yan yana göreceksiniz. Yetam ve Mesakin, yetim ve miskin/fakir demektir. Kurba ise, Allah’a yaklaşma olarak göze çarpar. Yani Allah’a yaklaşmanın yolu, yetim ve miskinlerden geçmektedir.

Yani yetim ve miskine yaklaşarak, “Allah dışında ki belirleyici totemlerin dayatmalarından uzaklaşıyor, dolayısı ile Allah’a yaklaşıyorsunuz.” Bu yaklaşma, bedensel değil, ideolojik bir yaklaşmadır. Yani ezilenlerin ideolojisine yaklaşma, devrimcileşme...

Mezbahalarda, eli kanlı kasapların ağzından çıkan Arağça dualar eşliğinde yapılan iş, Hz. Muhammed'in hayatı boyunca  hiç vuk'u bulmamış bir uygulama olması hasebiyle din dışıdır. Ortadoğu'da hemen hiçbir ülkede böyle bir uygulama yapılmamaktadır."(Sansürsüzhaber)

 

mso-bx� fn`���ormal'>ulusalkanal.com.tr

 

 

g� 6%`�P��e='mso-bidi-font-style:normal'>'Referandum yaparız'

 

Cumhurbaşkanlığı adaylığı da sorulan Erdoğan, "Böyle bir kararım kesin olarak yok" açıklamasını yaptı. Bugüne kadar bütün basamakları tırmanarak geldiğini vurgulayan Erdoğan, cumhurbaşkanlığı seçim sisteminde olası bir değişiklik konusunda ise, "330'u garanti ettikten sonra halka götürürsünüz. O zaman halkımızın evet diyeceğine inanıyorum" dedi. Kendi adaylığına ilişkin de "Hiçbir zaman isteyen olmadım. Biz hep görevlendirme noktasında olduk" açıklamasını yaptı. Erdoğan, seçim aralığı konusunda da "Ben 4 yılı bir siyasi iktidarda yeterli süre olarak görmüyorum. 5 yılın olması lazım" ifadesini kullandı.

(Aydınlık)

 

 

 

 
Bu içerik 52 defa okundu.

* Bu işlemi gerçekleştirebilmek için Üye Girişi yapmanız gerekli!
Yorum Yazın
Döviz Altin Fiyatlari
Üye Bilgi